Özgeçmiş

Doğan Ufuk GÜNEŞ

YASAD – Yazılım Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı
Korgün Yazılım Yönetim Kurulu Başkanı
TOBB Yazılım Sektör Meclis Üyesi

1964 doğumlu olan Güneş, 1985 İstanbul Üniversitesi mezunudur. Üniversite de Yüksek Matematik hocasının teşvikiyle 1982 yılında ilk kodunu yazarak yazılım ile tanışan Doğan Ufuk Güneş, aynı yıl Günaydın gazetesinde mesleğe başlamış, 1983 – 1986 yılları arasında Günaydın Gazetesi 1986 – 1992 yılları arası Web Holding şirketlerinin bilgi işlem müdürlüğü görevini ifa etmiştir. Türkiye’de Basın dünyasında ilk kurumsal kaynak planlama projesini ve ilk bilgisayarla gazete sayfa mizanpajı projelerini başlatmış ve başarı ile sonlandırmıştır.

1992 yılından bugüne kurucusu olduğu KORGÜN YAZILIM şirketi Yönetim kurulu başkanı olarak iş hayatına devam etmektedir. 1982 ‘den bugüne yıllarını yazılım üretmeye ve yazılım sektörüne vermiş olan Güneş, Türkiye yazılım sektöründeki tecrübesi ve sektörün talebiyle STK faaliyetlerde faal görevler almış ve bilgi birikimini sektörün önünü açacak çalışmalar için kullanmaya çalışmıştır.

2011 yılında Yazılım Sanayicileri Derneği (YASAD) Yönetim Kurulu Başkanlığına seçilmiş olan Güneş YASAD ve yazılım sektörümüzün 2023 hedefleri olan 10 milyar dolar yazılım ihracatı ve 1 Milyon gencimize istihdam için çalışmalarını sürdürmektedir. 

İstihdam hedefi doğrultusunda 2014 de Bahçeşehir Üniversitesiyle, 2015 de İstanbul Aydın Üniversitesi, Sabahattin Zaim Üniversitesi, Sıvas Cumhuriyet Üniversitesi ve 2016 Yılında İstabul Bilgi Üniversitesi ile YASAD olarak PROTOL imzalanmıştır. Protokol gereği üniversitelerimizin müfredatlarında yapacakları düzenleme ile Bilgisayar ve Yazılım mühendisliği mezunlarına iş garantisi sunulmasını sağlamıştır.

Doğru adımları atmaya devam edersek Türkiye’nin petrolü Yazılım olacaktır diyerek, şevkle çalışmayı şiar edinen Güneş,  memleketimizin ve çoçuklarımızın geleceği için çalışmalarına devam etmektedir. TOBB Yazılım sektör meclisi üyeside olan Güneş, 2009-2011 yıllarında Bilişim ve Yazılım Eser Sahipleri Meslek Birliği Başkan yardımcılığı görevlerinde bulunmuştur.