Deloitte Teknoloji Fast50 Ödül Töreni

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Resim11

YASAD Başkanı Doğan Ufuk Güneş de konuşmasında yazılım sektörünün büyümesi ve bu yolda verilmesi gereken desteklere işaret etti. Yapılması gerekenleri yazılım ihracatı ve kamuda yerli yazılım kullanımını artırmak olarak sıralayan Güneş’e göre, YASAD ve sektör şirketleri ile geçtiğimiz Mayıs ayında Almanya’ya yapılan seyahat Türk yazılım sektörünün potansiyelini görmek adına büyük bir fırsat oldu.

67 milyar dolar yazılım ithalatı yapan Almanya’nın kendilerine bir hedef verdiğini belirten Güneş, şunları söyledi:

“İlgili bakanlıklar ile temaslarımız sektörün önünü açabilmek için hep yoğun olarak devam ediyor. Bu yapılanları da birinci seviye hamle olarak görüyoruz. İkinci seviyede ise mühendislik gücümüz önemli, ama sektörde ara eleman eksikliği de var. Bin 200 meslek lisesi her yıl 358 ben öğrenci mezun ediyor, ama biz onları bulamıyoruz, sanayimizin istediği nitelikte yetiştiremiyoruz. Bu yüzden meslek tanımlarımızı yapıp, YASAD olarak bir sertifikasyon programı başlatacağız, bu gençleri istihdam eden şirketler de desteklenecek. Kamuda yerli yazılım için pozitif ayrımcılık yapılmasını da istiyoruz.”

YASAD Başkanı Doğan Ufuk Güneş’in de konuşmacılar arasında yer aldığı “Deloitte Teknoloji Fast50 Ödül Töreni” Emirgan Sakıp Sabancı Müzesin’de gerçekleşti.

Resim12

Resim13

Benzer Konular...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>